Scroll to top
© 2024, Design by instalacje budowlane
Share

moc grzejników – dobór szacunkowy

Moc cieplną grzejników C.O. (centralnego ogrzewania) wyraża się w watach [W]. Istnieją różne metody obliczania mocy. Dobrze dobrany grzejnik powinien pokryć straty ciepła pomieszczenia, a więc powodować, aby dostarczona ilość ciepła pozwoliła na utrzymanie założonej temperatury w pomieszczeniu.

Dobór szacunkowy
Najprostszą metodą obliczenia mocy grzejnika jest metoda szacunkowa. Do określenia mocy przyjmuje się powierzchnię lub kubaturę (objętość) ogrzewanego pomieszczenia. Następnie mnoży się te wielkości, przez przyjętą wartość potrzebną do ogrzania 1m² lub 1m³.

Należy jednak zwrócić uwagę, że jest to jedynie szacunkowe wyliczenie, które nie daje nam żadnej gwarancji na to, że pomieszczenie zostanie prawidłowo ogrzane.

Aby mieć pewność, co właściwej mocy grzewczej, należy wziąć pod uwagę znacznie więcej parametrów. Najpierw musimy wiedzieć, jakie w naszym domu są straty ciepła, co pomoże nam w określeniu wielkości grzejników. Musimy wziąć zatem pod uwagę:
– temperaturę zewnętrzną i strefę klimatyczną
usytuowanie budynku względem stron świata
– współczynnik przenikania ciepła ścian, stropu i podłogi
– szczelność okien
– przeznaczenie pomieszczenia do ogrzewania

Niezwykle istotnym jest również parametr czynnika grzewczego. W większości przypadków moc cieplną podaje się w zależności od parametrów czynnika grzewczego, tzn. temperatury zasilania i powrotu oraz temperatury w pomieszczeniu na poziomie 75/65/20 C lub 70/55/20 C. Eksperci Purmo zaznaczają, że jeśli instalacja pracuje przy innych parametrach, niż te podane w tabelach mocy lub mamy inną niż 20 C temperaturę w pomieszczeniu, musimy skorzystać ze współczynników korygujących, umożliwiających właściwe przeliczenie mocy grzejnika.

Zapotrzebowanie na ciepło

Zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 60 do 200 W/m2.

W domach dobrze izolowanych U = 0,3 W/m2K (10 cm styropianu przy ścianach wielowarstwowych lub ścianach jednowarstwowych – wykonanych z bloczków z gazobetonu odmiany 400 grubości 36,5 cm) zapotrzebowanie wyniesie:

  • 60 W/m2 dla domów piętrowych lub z użytkowym poddaszem,
  • 70 W/m2 dla domów parterowych

W domach z ograniczą izolacją U = 0,7 W/m2K (5 cm styropianu) zapotrzebowanie wyniesie:

  • 90 W/m2 dla domów piętrowych lub z użytkowym poddaszem,
  • 100 W/m2 dla domów parterowych

W domach bez izolacji U = 1,2 – 1,5 W/m2K zapotrzebowanie wyniesie:

  • 130-140 W/m2 dla domów piętrowych lub z użytkowym poddaszem,
  • 150-200 W/m2 dla domów parterowych

Na co zwrócić uwagę?

Warto pamiętać, że grzejnik powinien być montowany na ścianie zewnętrznej, najlepiej pod oknem. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni do zwiększenia wielkości grzejnika nawet o 20 %! Zabudowanie czy osłonięcie grzejnika również przyczynia się do wyboru odpowiednio większego produktu.

UWAGI:

1) Jak widzimy, wybór grzejnika nie jest wcale sprawą prostą. Zadanie to lepiej zlecić projektantowi instalacji grzewczej, a sobie pozostawić wybór estetyki i funkcjonalności urządzenia.

2) Podane powyżej współczynniki przenikania ciepła U dotyczą budynków istniejących. Według przepisów nowobudowane budynki muszą posiadać współczynnik U dla ścian zewnętrznych o minimalnej wartośći Umin. = 0,3 W/m2K